среда, 28 октября 2015 г.

Класні години



Навчально-виховний комплекс
«Художньо-естетична гімназія – загальноосвітня школа І ступеня» Дзержинської міської ради





Виховний захід на тему
ЙОГО ВЕЛИЧНІСТЬ КОНФЛІКТ
Підготувала:Мартюхіна Марина Валеріївна
 класний керівник 1-Б класу гімназії


                                                          
2014 рік
Мета:
-         з'ясувати, що тека конфлікт;
-         на основі особистих спостережень виявити причини конфліктів;
-         навчати учнів розв'язувати конфліктні ситуації;
-          толерантно поводитись під час конфліктів і за можливості уникнення їх;
-         розвивати критичне мислення.
Форма проведення: час спілкування
Оформлення:  презентація на дошці, метелики, казкові герої, картки з ситуаціями
Хід заняття
Організаційний момент
Мотивація: на початку заняття вчитель задає ситуацію - провокацію. До дошки виходять 2 учні. Їм дається ігрове завдання : швидко і красиво намалювати будівлю. Учні починають малювати. Учитель зупиняє гру і просить почати все спочатку, тому що учні допустили помилку. Так він зупиняє гру кілька разів , перебиває учнів і висуває все нові і нові претензії: будівля має бути об'ємною , а не плоскою, дах - сучасна і т.д. Потім вчитель дає можливість учням закінчити малюнок. Після чого він повідомляє , що все одно художники неправильно виконали завдання , наприклад , намалювали житловий будинок, а треба було школу. Тому переможців у грі немає.
Вчитель:
- Вам сподобалася така гра ?Учні після виконання завдання засмучені.
- Чому ?
-Що відбулося в даній ситуації? (конфлікт )
-Чому малюнок не вийшов ? ( коментарі учнів: погано пояснили , не зрозуміли і т.д.)
- Що не було зроблено до початку роботи ? ( не обговорили правила виконання малюнка)
- Можна було уникнути конфлікту? (можна)
- Як ? (відповіді учнів)
Вчитель:  (Слайд 1)Прочитайте епіграф до нашої години спілкування: "Ті хто не можуть зварити суп, заварюють кашу" Як би ви пояснили його значення?(діти:Той, хто не здатний до спілкування і розуміння , потрапляє в заплутані ситуації. Хто не може ладити з людьми, то постійно створює труднощі для себе та інших. Якщо в колективі не можуть працювати дружно, там будь-яку справу перетворюють на кашу.
Вчитель: А є інша приказка зі словом каша: "З тобою каші не звариш ". Про кого так говорять?(Діти: про недолугих , ледачих , незговірливих , про таку людину з яким неможливо домовитися.)
Вчитель:Діти, а чи доводилося вам "заварювати кашу"? У чому це полягало? (Зразкові відповіді дітей : наплутали чогось , пересварився з усіма ; потрапив у важку ситуацію і т.д.)
Вчитель:Як цього уникнути? Як припинити "розсьорбувати" кашу, яку заварили під час таких сутичок? Про це ми і будемо говорити під час класної години. Ми намагатимемось пізнати один одного, будемо ділитися думками, вирішувати не лише цікаві, але й корисні питання. А ще на нас чекають приємні відкриття й сюрпризи. (Слайд 2)Отже, поговоримо сьогодні про його величність КОНФЛІКТ.
Чи відоме вам це слово?
Що означає "конфлікт" і чому ми звертаємось до нього "його величність"? (учні висловлюють власні думки)
Вчитель:(Слайд 3) у перекладі з латини конфлікт означає зіткнення думок, інтересів. Судячи з ваших відповідей, бачу, що ви вже неодноразово потрапляли в такі ситуації. Подумайте і дайте відповіді про те …
-         Які емоції у вас викликає конфлікт?
-         Що ви в таких випадках відчуваєте?
(відповіді учнів)
(Слайд 4)А тепер давайте подивимось,як ви зазвичай поводитеся в конфліктній ситуації (коли сваритеся)? Якщо вам властива та чи інша поведінка, поставте певну кількість балів після кожного номера відповіді, що характеризує вашу поведінку. Якщо подібним чином поводитесячасто - 3 баливід випадку до випадку - 2 балирідко - 1 бал 
Питання. Як ви зазвичай поводитеся в спорі або конфліктної ситуації?
1.Погрожую або б'юся
2.Намагаюсь прийняти точку зору супротивника.
3.Шукаю компроміси.
4.Допускаю, що не правий, навіть якщо не можу повірити в це остаточно.
5.Уникаюсупротивника.
6.Бажаю за будь-якихобставин добитися своєї мети.
7.Намагаюсь з'ясувати, з чим я згоден, а з чим категорично - ні.
8.Іду на компроміс.
9.Поступаюся.
10.Змінюю тему.
11.Повторюю одну думку, поки не буде по моєму
12.Намагаюсь знайти джерело конфлікту, зрозуміти, з чого все почалося.
13.Трохи поступлюся, і підштовхну тим самим до поступок іншу сторону.
14.Пропоную мир.
15.Намагаюсь перевернути все на жарт.
На дошці:
Підрахуйте кількість балів під номерами ...Дізнайтеся кількість балів за типами.Визначте свій стиль ( більше всіх балів по буквах) 
А. - це « жорсткий тип вирішення конфліктів і суперечок ». Ви до останнього стоїте на своєму, захищаючи свою позицію. У що би то не стало, прагнете виграти. Це тип людини, я завжди правий.
Б. - це « демократичний » стиль. Ви дотримуєтеся думки, що завжди можна домовитися. Під час суперечки ви завжди намагаєтеся запропонувати альтернативу, шукаєте рішення, які задовольнили б обидві сторони. 
В. - « компромісний » стиль. З самого початку ви згодні на компроміс.
Г. - « м'який » стиль. Свого противника ви «знищуєте » своєю добротою . Охоче ​​ви встаєте на точку зору супротивника, відмовляючись від своєї . 
Д. - стиль «уникнення». Ваше кредо - «вчасно піти». Ви намагаєтеся не загострювати ситуацію, не доводити конфлікт до відкритого зіткнення.
 Робимо висновки з тестування.     Отримавши результати тесту, можливо, хтось із вас відкрив щось нове в собі. Але не варто сприймати це як щось незмінне. Це привід задуматися і надалі змінити свою точку зору або самого себе .
Вчитель: уявіть, що людські емоції мають колір. Які фарби ви б обрали, щоб намалювати емоції людини під час конфліктної ситуації? (3 учням пропонується намалювати конфлікт у вигляді казкового персонажу)
Вчитель:Якщо конфлікт викликає у людей неприємні емоції, то чому люди допускають його виникнення? Чи розумієте ви причини виникнення конфліктів? Зрозуміти, чому виникають конфліктні ситуації, нам допоможуть метелики. Вашим завданням до сьогоднішнього уроку було виготовити метеликів. Ви могли зробити їх будь-якого розміру й кольору та самостійно обрати будь-яку форму крилець для вашого метелика. Подивимось, що у вас вийшло.(на дошці розташовані метелики)
Вчитель: Як ви вважаєте ці метелики можуть нам допомогти виявити причини конфліктів (учні відповідають)
Вчитель: Ми, як і метелики, усі різні, але всі гарні. Великі й маленькі, яскраві й не дуже, різнокольорові і однобарвні.  Чи не нудним став би світ, якби всі метелики стали однакові, і всі квіти мали однаково гарний запах, а всі ріки були б схожі одна на одну? А тепер подумайте, якщо всі ми різні, маємо відмінні думки, уподобання, характер, то чи реально нам прожити без конфліктів? Отже найголовнішою причиною конфлікту є різниця в характерах, життєвих цінностях людей. Поміркуйте чи завжди конфлікт є злом (відповіді учнів).А якщо б конфлікту не існувало, чи змогли б ви насолоджуватись казками чи іншими творами літератури? Згадайте, що лежить в основі будь-якого художнього твору, хіба не конфлікт? У казках добро вступає в конфлікт зі злом і завжди перемагає. Пропоную пригадати казку про двох цапків і двох кізочок
Два цапки
З одного берега йде до річки білий цапок, а з другого берега надходить чорний цапок. І той хоче через річку перебратися, і другий. А через річку кладка. Така вузенька, що тільки один може перейти, а двом тісно.  Не схотів білий цапок зачекати, поки перейде через кладку чорний, а чорний й собі не схотів заждати, щоб перейшов білий.  Ступили обидва на кладку, зійшлись посередині та й ну один одного лобами й рогами бити! Бились, бились, та й скінчилося на тому, що обидва в воду попадали і потопились.
Дві кізочки
А дві кізочки-то були розумнішими. Стрілись вони на вузенькій стежечці. З одного боку стежечки глибокий рів, а з другого - висока та крута гора. Розминутися ніяк не можна. Постояли вони, постояли, подумали-подумали, а тоді одна кізочка стала на коліна, перевернулась на бік, лягла на стежці і притиснулась спиною до гори.  Тоді друга обережно переступила через неї, а та, що лежала, встала і пішла собі.
-         Чи можемо ми зустріч на вузькій кладці назвати конфліктом? (відповіді учнів)
-         Як повели себе цапки?
-         Як розв'язали конфлікт кізочки?
-         Який висновок можемо зробити з цієї повчальної історії? (діти висловлюють думки) – кожний конфлікт можна вирішити мирним шляхом
(Слайд 5)Вийти з конфлікту можна кількома способами:
1.     Активно діяти, як два цапки, завзято доводити свою правоту, не зважаючи на чиюсь думку. Але цей спосіб не такий вже і добрий. Він викликає почуття ворожості. Якщо ви хочете зберегти з друзями гарні стосунки, то такий спосіб не варто застосовувати.
2.     Відомий спосіб – пошук компромісу. Саме такий спосіб обрали кізочки. Вони поступилися одна одній і знайшли рішення, яке влаштувало обох.
Отже, як бачимо, будь-яка конфліктна ситуація вимагає від людини розв'язання. Від нас залежить, який спосіб розв'язання конфліктної ситуації обрати в кожному конкретному випадку. А тепер самі спробуйте обрати спосіб вирішення деяких конфліктних ситуацій.
Робота в групах
Ситуація 1
На шкільну вечірку діти принесли декілька музичних дисків. Зчинилася суперечка, яку ж музику слухати. Кожен вважав свій диск найбільш вдалим для проведення вечірки. (запропонуйте вихід з цієї ситуації)
Ситуація 2
У сім'ї троє дітей. Усі вони люблять грати в комп'ютерні ігри, але комп'ютер тільки один. Кожен вважає, що має право грати першим. Між дітьми виникла суперечка. (як її розв'язати?)
Ситуація 3
Діти вашого класу стали свідками неприємної ситуації. Старші хлопці ображали іншого хлопця. А побачивши вас попросили нікому не розповідати. Одні погодилися, а інші не могли вирішити, що робити  (як діяти в цьому випадку? Чи потрібно піддаватися впливу оточуючих?)
Пояснення вчителя: остання ситуація відрізняється від перших двох. Потрібно зрозуміти, що бувають випадки, коли компроміси недоречні й необхідно твердо сказати "ні". І не слід боятися, що друзі відвернуться, навпаки, людей з чітко визначеною життєвою позицією поважають навіть їхні супротивники.
Вчитель:А тепер погляньмо на портрет конфлікту, який ви намалювали. Поясніть, чому саме таким ви уявляєте конфлікт? Чи хочете ви, щоб ця неприємна істота частенько з'являлася у нашому класі? Якщо ні, то пропоную вам такі насінинки життєвої мудрості:(Слайд 6)
1.     Уважно слухай свого співрозмовника. Якщо його думка не збігається з твоєю – згадай про метеликів. Усі ми різні.
2.     Умій вчасно помовчати. Адже слово – не горобець, вилетить – не впіймаєш.
3.     Частіше посміхайся.
Вчитель:щодо останнього пункту, то можемо проекспериментувати. Подивіться у люстерко. Що ви там побачили? Веселого товариша чи, може, нахнюпленого злюку? А все залежить від вас. Якщо ви посилаєте у світ приємні думки, добрі вчинки, щирі посмішки, то вони до вас і вертаються. Ніколи не забувайте про це. Сподіваюсь, тепер ви будете більш уважні і шанобливі до своїх товаришів і слово "конфлікт" не звучатиме в нашому класі. І наприкінці я хочу прочитати вам такі слова (Слайд 7)






Комментариев нет:

Отправить комментарий