Блог вчителя англійської мови Мартюхіної Марини Валеріївни
понедельник, 9 ноября 2015 г.
четверг, 29 октября 2015 г.
Мої розробки уроків
Клас 3
Тема: Людина. Одяг. Професії
Мета уроку:
-
практична:перевірити рівень засвоєння лексико-граматичного
матеріалу, вивченого протягом теми,удосконалювати вміння застосовувати вивчений
матеріал у ситуаціях (діалогічне та монологічне мовлення)
-
розвиваюча: розвивати пам’ять, творчість, мислення, навички
сприйняття англомовного тексту на слух;
-
виховна:підвищити інтерес до вивчення англійської мови,сприяти
розширенню кругозору,виховувати культуру спілкування.
Обладнання:комп’ютер,презентація,тематичні малюнки,
картки з завданнями, аудіо-відео додаток.
Хід уроку
І. Привітання:
- Good morning, good morning
Good morning
to you
Good morning,
good morning
We are glad to
see you!
ІІ. Фонетична зарядка
-
I
am glad to see you too. Children, who will help me today? (на кожному ряді обирається учень, який задає запитання
іншим)
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку: Today, children we are going to the interesting
travelling of the world of appearance, clothes and professions.(Слайд1)So, the topic of today's our lesson isclothes and
professions. And our friend, the small train will take us to the different
stations of this world. Every station has several tasks for you and you must
do them correctly. (перекласти українською
мовою). Let say him Hello (діти вітають паровозик Hello –
машуть руками).And the first station
is "Sounds and Words". Щоб
підготувати наші ротики до спілкування англійською мовою, нам потрібно
повторити вимову деяких звуків та слів. Look at the blackboard and repeat after me: (учні повторюють за вчителем звуки та ЛО, потім читають
по одному)
[eə] bear, chair, where, wear
[au] count, house, blouse, trousers
[з:] bird, shirt, skirt
[ju:] music, Tuesday, suit
[u:] school, blue, shoes
[iŋ]
playing, swimming, wearing.
And now let's see how attentive were you? You must
find the excess word in the line (А
зараз ми подивимось, якими ви були уважними. Знайдіть у рядку зайве слово і
назвіть його)
[u:] shoes, school, blouse
[з:] shirt, wearing, skirt
[iŋ] playing, singing, swim
[eə] trousers, bear, chair
You were very attentive and you have done this task correctly. But there is
one more task here: put the letters in correct order to have a name of
profession. Ви були уважні, шукаючи зайве
слово, добре справилися. Але є ще одне завдання, подані букви зберіть у слова,
які позначили б назви професій. (на дошці написані букви у невірному порядку)
Retasecyr - Secretary
Ersign - Singer
Ivder - Driver
Terwai - Waiter
(Букви написані
на дошці, діти виходять до дошки та пишуть вірно слова)
IV. Основна
частина
1.
Повторення лексичного матеріалу: (Слайд 2)The second
station of our travelling is "Colours".
And the first task at this station is to revise all colours we have already
known (діти за вчителем повторюють кольори, потім самі їх називають).
2.
Повторення лексичного матеріалу та його
закріплення: How do you think why do we revise these colors? (Слайд 3)Because the
next station of our travelling is "Clothes" and our clothes is very
different in colours. And the task at this station is to name the clothes and
say the colour of them. (використовуйте
зразок на дошціIt
is a suit. It is grey)
And our friend the train has one more task here.
Look at the blackboard here you can see two kinds of weather (It is warm/ It is
cold) put the clothes under the weather correctly (на дошці
прикріплені назва погоди, вчитель показує картку з назвою одягу, дітям потрібно
правильно віднести її)
3.
Повтореннялексичногоматеріалутайогозакріплення:(слайд 4)The third
station of our travelling is "Profession". Here you can see a lot of
people of different professions let's name them.(користуючись виразом This
isa)
The next
task will more difficult. Name the profession and describe the clothes as in
the example.(на дошці This is a … He/ She is wearing…) (Слайд 5)
4.
(Відео) Фіз. хвилинка (пісня з вправами)
5.
Повторення лексичних одиниць:We'll
continue our travelling around the world of interesting things and the next our
stop will be "Cartoons" or the heroes of our favourite
cartoons.(Слайд 6)
Here you can see all the heroes we like (на презентації герої
мультфільмів).Let's name them. (учні називають персонажів казок, які зображені).(на
дошці назви казкових героїв на аркушах)
6. Пред'явлення
тексту для читання: And now we'll read the text about some of them. (читання
тексту та переклад) впр.3 ст.92
7. Робота в
групах: And you'll have the next task from our friend it is
more difficult. You have some cards with the heroes of cartoons and the story
about them but the sentences in these stories are not finished. Your task will
be to finish all the sentences and then read.
8. Пред'явленнятекстудляаудіювання
(відео) (учні дивляться відео, але не до кінця, для того, щоб
вгадати клоуна) And now you'll watch the film and try to guess who
is standing at the door?
9. Your
home assignment was to prepare the story about your favourite cartoon's hero.
Who wants to read? And the rest of the class will try to guess.(учні по
черзі виходять до дошки і описують власних героїв.
10.
Повторення граматичного матеріалу впр.4
ст.89-90: And now with the help of our friends from cartoons
let's revise grammar. (Описати малюнки користуючись зразком)
V. Заключна частина
1. Підсумки. Оціни. Наший урок добіг кінця. Мені
хотілось, що визакінчили речення.
Сьогодні на уроці:
-Було цікаво……
-Мені вдалося….
-Я навчився…/ Я навчилась……
Youwereveryactive.Yourmarksare…
2. Домашнє завдання: Повторити всі лексичні одиниці.
Навчально-виховний
комплекс
«Художньо-естетична
гімназія – загальноосвітня
школа І ступеня»
Дзержинської міської ради
ТЕМА УРОКУ
Урок англійської мови.
Школи Британії
Вчитель: Мартюхіна
М.В.
4 – Б клас
2013 рік
Тема: Шкільне
життя
Підтема: Урок
англійської мови. Школи Британії
Цілі уроку:
-
формувати лексичні навички говоріння;
-
розвивати граматичні навички говоріння;
-
розвивати мовленнєві уміння в аудіюванні;
-
розвивати техніку читання вголос;
-
формувати уміння ознайомлювального читання;
-
організувати монологічне мовлення учнів
за змістом тексту;
-
залучати учнів до культури англомовних
країн;
-
розвивати готовність до участі в
іншомовному спілкуванні;
-
виховувати повагу до думки
співрозмовника, культуру спілкування;
-
сприяти розвитку лінгвістичної,
соціокультурної та загально-навчальної компетенції.
Обладнання:
підручник, словник, роздавальний матеріал (картки із завданнями), презентація,
відео ролики, проектор, дерево, стікери.
Хід уроку
І. Введення в
урок
1. Привітання:Hello, Boys and girls! Good morning, dear
guests! I am very glad to see you. I see that all are present today. I am fine
and you? Let’s start our lesson with our good morning song (співаютьпісню)
2. Пред’явлення теми та мети уроку.Today we are
going to speak about English language, about the role of English language in
our life and of course about Ukrainian and British schools. So the topic of our
lesson is “An English lesson. British schools” (слайд 1)
3. Мотивація.Now look at the blackboard. Here you
can see a statement «Different
languages can be like walls between people»(слайд2).
Let’s translate it. How do you think, children, is it true or false?And why?
(дітивідповідаютьукрїнськоюмовою) – тому, що люди
які розмовляють різними мовами не розуміють один одного; українці розмовляють
українськоя, англійці – англійською і нам важко зрозуміти, що вони кажуть.
Today, children, we’ll try to break this wall, we’ll try to speak
English.
4. Введення в іншомовну атмосферу:But first of
all let’s say whydoyoulearnEnglish? WheredoyoulearnEnglish?(слайд
3, 4) –учні по черзі відповідають на запитання
вчителя.
ІІ Основначастина
1. Пред’явлення
тексту для читання впр.4 ст.116 (Andnowchildren, doyouwanttoknowhowandwhereUkrainianchildrenstudyEnglish.Butfirstofalllet’sreadsomenewwords)
1) Пред’явлення
нового лексичного матеріалу впр.4 ст.115 (учні читають та перекладають ЛО)1)Openyourbooks
Ex.4p.115andrepeat afterme; 2) read one
by one and translate; 3) cover the right side of the exercise and translate the
words and word-combinations
2) Читання
тексту (читають речення по черзі)
And now we’ll read the text about Ukrainian pupils
3) And
now let’s play the game. Find in the text English equivalents (Card 1)
4) Find
in the text and finish English sentences (Card 2)
5) And
now children let’s speak about you. Ask your partner questions and let him/her
answer. (робота в парах, учні задають питання один одному, потім
по черзі питання задають уголос) впр.4б ст.116
6) (Робота
в групах, складання власного тексту про вивчення англійської мови. Учням
дається розрізаний текст, а вони повинні самостійно скласти власні тексти) Ok,
childrenyou’llmakeyourowntextsaboutEnglish. I’ll
give the text but sentences in this text are in wrong order, your task will be
to put them in right order and you’ll have a text about your English lessons.
2. Фіз.
хвилинка.Areyoutired, children?
Let’s have a rest. (We are going on a bear hunt)
3. Пред’явлення
тексту для аудіювання. Перегляд відео ролика.(Children we
have already known about Ukrainian pupils, do you want to know about British
schools and British pupils? How do they spend their school day? What subjects
do they study? Now we’ll watch a film about
Jamie’s school day and play the game “Monopoly”. Make 3 groups. You have
30 dollars for each group. Before watching the film look through the unknown
words and the task at card 3.(Незнайоміслова
написатинадошці)
4. Повторенняграматичного
матеріалу (PastSimple) – продовження гри «Монополія» (на карточці подані
речення з пропусками, потрібно вставити слова).OK, children Jamie was at school yesterday too, let’s see what did he do there? (Card
4)
5. Нагородження
переможців, діти співають пісню (Let’s see what group is the winner.
Children count your money. OK, group №
is the winner. Let’s sing a song for them. – OldMcdonald)
6. Робота з
текстом. (учням подається текст не розбитий на слова, учні розбивають і
отримують розповідь) Oh,childrenherewehavealetterfromOurEnglishLanguage, he sent it to me yesterday but I can’t read it. There
are no any words in it but only letters, can you help me to make this letter
correct? You have to combine letters into words and we’ll read the letter.
(Card 5)- учні читають уголос
ІІІ Закінчення уроку
1. Підбиття
підсумків. Оцінки (На дошці дерево. У кожного учня на
парті кольорові стікери. Відповідно до свого настрою після уроку учні клеють на
дерево стікери – пояснення Great, So…So, Bad)Thankyouchilldren.
How do you fill after our lesson? Take your stikers and put them on the
tree and we’ll see do you like this lesson or not.
What did you like at our lesson? (учнівідповідаютьукраїнською,
щоїмсподобалось на уроці)
2. Домашнє
завдання (подане на останньому слайді)
Клас 9
Тема: Чарівна Британія.
Мета: Повторити й закріпити лексику з теми,
тренувати учнів у вживанні герундія та
речень з прямою мовою, практикувати учнів в аудіюванні, тренувати у
написанні нео- фіційних листів. Розвивати навички діалогічного та монологічного
мовлення, техніку читання. Виховувати прагнення пізнавати навколишній світ.
Обладнання: картки для роботи в групах, в парах.
Хід
уроку.
1.
Підготовка
до сприйняття іншомовного мовлення..
1.
Greeting
and aim.
-
Good
morning, children. It’s so nice to see you. How are you?
-
We
are fine, thank you.
-
Today
we are summing up everything we have learnt. You’ll know more about some famous
British cities, practice your grammar, speaking, listening, reading skills.
2. Warming up. Гра « Who is the quickest?»
Треба швидко закінчити речення.
1) Great Britain is … .
2) It is situated ….
3) The main cites are ….
4) Belfast Castle
is a magnificent ….
5) Cardiff
Castle is one of Wales’ ….
6) Edinburg is famous for ….
7) The Giant’s Causeway is Northern Irelands’ ….
8) Stonehenge
is ….
9) The wonders of Great Britain
are ….
11. Основна
частина уроку.
1. Check on Homework…
2. Grammar Practice.
1) Ex.1 p.137.
Учні самостійно виконують
завдання вправи. По закінченню роботи вони
Ланцюжком читають
доповнені речення тексту. Учитель стежить за пра-
вильністю виконання
завдання.
2) Робота в парах.
Учні отримують картки
(НО) і в парах трансформують текст у діалог. По
Закінченню роботи 2-3
пари по черзі інсценують діалоги. Учитель стежить
За правильністю
граматичної будови речень.
НО
Write the following text in direct speech and act the dialogue.
Nick
asked Tim how he was going to spend his holidays. Tim answered that his
friend had invited him to make a journey to England. Nick asked when Tim
would start his journey and Tim said he would depart on Saturday. Nick wanted
to know if Tim had already been to England
Tim
answered that it would be his first journey to that country.
|
3. Reading. Ex.2 p. 138.
1). Pre-reading Activity.
Робота з картками.
Учні отримують картки (НО) і
в парах обговорюють подані запитання протягом
3-х хвилин. По закінченню 3-4
з них повідомляють про результати обговорення.
НО2
Discuss the following questions with your partner.
1) What cities of Great Britain do you know?
2) Where are they situated?
3) What sights are situated in these
cities?
4) What are these cities famous for?
5) Would you like to visit these
cities? Why? Why not?
|
2) Reading.
Учні самостійно читають тексти вправи та
визначають, про яке місто йдеться.
3) Post-reading Activity.
a) Ex.3 p.140
б) Гра “What City Is It?”
Один з учнів розповідає про одне з міст,
описаних у вправі, не називаючи його.
Решта мають здогадатись, про
яке місто йдеться. Той, хто першим правильно
Назвав місто, описує
наступне.
4. Listening Comprehension. Ex.4 p.140.
5. Speaking.
1) Ex. 5 p.141
Учні поділяються на групи по 3-4 й
обговорюють запитання вправи впродовж 3-4
Хвилин. По закінченню роботи
представники від кожної групи розповідають про
Міста зазначені у вправі,
користуючись запитаннями як планом.
2) Робота в парах.
Учні отримують картки і в
парах складають діалоги. По закінченню 2 пари ін-
сценізують діалоги.
НО3
A. Make up a
dialogue.
You have just returned from a trip to a city (choose
a city in Great Britain)
and want to tell your friend about this trip.
-
Say what city you travelled to.
-
Say where this city is situated.
-
Say what means of transport you travelled by.
-
Tell him/ her about tour around the city and landmarks you visited.
-
Explain why you recommended you friend to visit this city.
|
B. Make up a
dialogue.
Your friend just returned from the trip.
-
Ask your friend where he/she went.
-
Ask your friend about the means of transport he/she travelled by.
-
Ask your friend about the location of the city.
-
Ask your friend about his/her tour around the city.
-
Ask your friend if this city is worth visiting.
|
5. Creative Work “Advertizing Poster”. Клас розподіляється на 3 групи. Кожна
Група отримує завдання зробити постер за
своєю темою.
( Учитель або хтось з учнів заздалегідь готують фото, картинки, ілюстрації.
Учні також використовують
кольорові олівці, маркери.)
1) “The Famous Landmarks of Great Britain.”
2) “The Main Sights of British
Cities.”
3) “Welcome to Great Britain”.
Після виконання роботи кожна група захищає
свою рекламу.
111. Заключна частина.
1.Homework. Ex. 6 p. 141.( Написати
неофіційний лист про свою подорож.)
2. Summarizing.
You have worked hard. Was the
topic “Amazing Britain” interesting for you? Do you know what Gerund is? Did
you learn how to convert sentences into Direct Speech
and vise verse? Your marks are ….
Клас 9
Lesson 1
Тема.Чарівна Британія
Підтема. Культурна спадщина
Великої Британії.
Навчальнізадачі:
Організуватиознайомленняучнів
з новимилексичнимиодиницями за темою та уснетренування у
вживаннілексичногоматеріалу нарівніречення.
Вчитиучнівсприймати
на слух текст з загальнимрозуміннямпрослуханого, ігноруючинезнайомі слова.
Освітнізадачі:
Розширюватифілологічнийкругозіручнів.
Розвиватиготовність до подальшоїсамоосвіти в
оволодіннііноземноюмовою.
Розвиваючізадачі:
Розвиватилогічнемислення, здатність до здогадки.
Стимулюватикомунікативнумотивацію шляхом указанняна
сферу вживаннянової лексики.
Розвиватислуховупам’ять .
Виховнізадачі:
Прищеплюватипрацелюбність.
Виховуватирозумінняважливостіоволодінняанглійськоюмовою
та потреби користуватися нею як засобомспілкування.
Хід уроку
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
1. Greeting. Good morning
everyone. It's nice to see you. Are you creative, determined, inspired and
enthusiastic to start our lesson?
2.
Motivation. But first let's look at the blackboard, read the
statements and guess about our today's topic. ("Every city has its own
character", "Certainly, travel is more than the seeing of sights; it
is change that goes on, deep and permanent, in the ideas of living."Discussion between teacher and pupils.)
Yes, you're absolutely right.
3. Aim. We
are going to travel around Great Britain, its cities and sights.
4. Warming
up. But now, let's recollect some facts about this
country. (answer the questions)
1) What does the UK mean? What is the full name of the
country? 2) Where is the UK situated? 3) What is the capital of the UK? 4) Who
is the official head of the country? 5) What parts does the UK consist of? 6)
What is the capital of Wales? 7) What is the capital of Scotland? 8) What is
the capital of Northern Ireland? 9) What historical places do you know?
II. Основна частина
1.
Presenting
New Vocabulary. In order to new more interesting facts about UK
we have to learn some new words (Exercise
2 (a) p.118). Use the dictionary to know the meaning of the words in the Vocabulary
File.
2.
Practicing
with New Vocabulary.And now, we'll do some tasks using
our new words (Exercise 2 (b) p.118 – match the words with their
definitions;Exercise 2 (c) p.118 – complete the sentences with the words).
3.
Listening
Comprehension. If we are going to travel around Britain we
should know a lot of places to see. That's why we'll listen to the radio
program about the World Heritage Sites. During the listening you have to
complete the sentences. (Text p. 280, Exercise 3 p.118 - 119 )
4.
Relaxing. I think that we have worked
very hard already. So it's time to have a rest.
5.
Reading.And
now we'll continue our discussion aboutthe World Heritage Sites. Have you ever
heard about such organization as UNESCO? What does the abbreviation mean? What
does this organization promote? Would you like to participate in this
organization? Why? Why not? ( Discussion)
And now, you'll read the dialogue and
say what project the children have decided to launch in their school. (Exercise
4 p.119 – pupils read the dialogue).
We'll check do you understand everything
in the dialogue? Read and say if the statements are true or false.
(Post-Reading Activity - Exercise 5 p.120)
6. Reading and Speaking. (Exercise 7 p.120 – 122 – the
class is divided into two groups, the first group works at the text A, the
second group works at the text B )
-
Pre-Reading Activity. First of all
we'll discuss the following questions with you: 1) The capital of what
countries are Belfast and Cardiff? 2) Where are these countries situated? 3)
What do you know about the life of people in these countries, their cultural
traditions? 4) What do you know about Belfast and Cardiff?
-
Reading. (Two groups are reading and
discussing the texts. They do small messages and one of the member of the group
read them loudly)
-
Post-Reading Activity. (Exercise 9 p.122) Read and say what city it
is: Belfast or Cardiff
III.Заключна
частина уроку
1. Conclusion:I’m
pleased with your work at our lesson. I’m sure you know
Whatdidyoulearnduringthelesson?
Whatinterestingfactsabout Great Britaindoyouremember?
2. Homework:
For the next lesson you will be able to speak about one of two cities: Belfast
or Cardiff.
Клас 9
Lesson 1
Тема.Чарівна Британія
Підтема. Культурна спадщина
Великої Британії.
Навчальнізадачі:
Організуватиознайомленняучнів
з новимилексичнимиодиницями за темою та уснетренування у
вживаннілексичногоматеріалу нарівніречення.
Вчитиучнівсприймати
на слух текст з загальнимрозуміннямпрослуханого, ігноруючинезнайомі слова.
Освітнізадачі:
Розширюватифілологічнийкругозіручнів.
Розвиватиготовність до подальшоїсамоосвіти в
оволодіннііноземноюмовою.
Розвиваючізадачі:
Розвиватилогічнемислення, здатність до здогадки.
Стимулюватикомунікативнумотивацію шляхом указанняна
сферу вживаннянової лексики.
Розвиватислуховупам’ять .
Виховнізадачі:
Прищеплюватипрацелюбність.
Виховуватирозумінняважливостіоволодінняанглійськоюмовою
та потреби користуватися нею як засобомспілкування.
Хід уроку
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
1. Greeting. Good morning
everyone. It's nice to see you. Are you creative, determined, inspired and
enthusiastic to start our lesson?
2.
Motivation. But first let's look at the blackboard, read the
statements and guess about our today's topic. ("Every city has its own
character", "Certainly, travel is more than the seeing of sights; it
is change that goes on, deep and permanent, in the ideas of living."Discussion between teacher and pupils.)
Yes, you're absolutely right.
3. Aim. We
are going to travel around Great Britain, its cities and sights.
4. Warming
up. But now, let's recollect some facts about this
country. (answer the questions)
1) What does the UK mean? What is the full name of the
country? 2) Where is the UK situated? 3) What is the capital of the UK? 4) Who
is the official head of the country? 5) What parts does the UK consist of? 6)
What is the capital of Wales? 7) What is the capital of Scotland? 8) What is
the capital of Northern Ireland? 9) What historical places do you know?
II. Основна частина
1.
Presenting
New Vocabulary. In order to new more interesting facts about UK
we have to learn some new words (Exercise
2 (a) p.118). Use the dictionary to know the meaning of the words in the Vocabulary
File.
2.
Practicing
with New Vocabulary.And now, we'll do some tasks using
our new words (Exercise 2 (b) p.118 – match the words with their
definitions;Exercise 2 (c) p.118 – complete the sentences with the words).
3.
Listening
Comprehension. If we are going to travel around Britain we
should know a lot of places to see. That's why we'll listen to the radio
program about the World Heritage Sites. During the listening you have to
complete the sentences. (Text p. 280, Exercise 3 p.118 - 119 )
4.
Relaxing. I think that we have worked
very hard already. So it's time to have a rest.
5.
Reading.And
now we'll continue our discussion aboutthe World Heritage Sites. Have you ever
heard about such organization as UNESCO? What does the abbreviation mean? What
does this organization promote? Would you like to participate in this
organization? Why? Why not? ( Discussion)
And now, you'll read the dialogue and
say what project the children have decided to launch in their school. (Exercise
4 p.119 – pupils read the dialogue).
We'll check do you understand everything
in the dialogue? Read and say if the statements are true or false.
(Post-Reading Activity - Exercise 5 p.120)
6. Reading and Speaking. (Exercise 7 p.120 – 122 – the
class is divided into two groups, the first group works at the text A, the
second group works at the text B )
-
Pre-Reading Activity. First of all
we'll discuss the following questions with you: 1) The capital of what
countries are Belfast and Cardiff? 2) Where are these countries situated? 3)
What do you know about the life of people in these countries, their cultural
traditions? 4) What do you know about Belfast and Cardiff?
-
Reading. (Two groups are reading and
discussing the texts. They do small messages and one of the member of the group
read them loudly)
-
Post-Reading Activity. (Exercise 9 p.122) Read and say what city it
is: Belfast or Cardiff
III.Заключна
частина уроку
1. Conclusion:I’m
pleased with your work at our lesson. I’m sure you know
Whatdidyoulearnduringthelesson?
Whatinterestingfactsabout Great Britaindoyouremember?
2. Homework:
For the next lesson you will be able to speak about one of two cities: Belfast
or Cardiff.
Подписаться на:
Сообщения (Atom)